A bennük található fejlett technológia miatt, sokan azt gondolják az elektromos dobokról, hogy áruk biztosan elérhetetlen. Valójában azonban számos olyan olcsó (de nem ócska) elektromos dob kapható a piacon, amin elkezdhetünk tanulni. Az alábbiakban találsz néhány megfontolandó anyagi tényezőt...
Nem kell milliókat fizetni egy dobért, ugyanakkor próbálj meg ellenállni a csábításnak, hogy megrendeld a legolcsóbb, „no-name” dobszerkót. Egy szuper olcsó dob megvásárlásával általában nem spórolunk. A legrosszabb eset az, amikor rajtad marad egy dobszerkó, ami olyan rosszul szól és olyan szörnyű rajta játszani, hogy soha többé nem akarsz leülni mögé – majd végül rájössz, hogy nincs hozzá alkatrész, senki nem segít neked és a pénzed sem kapod vissza. Szánj rá kicsit többet, válassz egy jó belépő szintű dobot, valamelyik ismert gyártótól és az előző eset fordítottja lesz igaz. A változatos és profi hangzások, a remek játékérzet és a beépített oktató funkciók inspirálóan fognak hatni rád, ezért többet fogsz gyakorolni – ennek következtében gyorsabban is fejlődsz majd.
Az elektromos dobok durván három fő árkategóriába sorolhatók. Az egyik ilyen kategória a 160.000 Ft környéke, ahol már jó minőségű elektromos dobhoz juthatunk, mint például a Roland TD-1K, 15 beépített dobszettel, USB csatlakozóval, Oktató funkciókkal, stb. Egy másik árkategória a 200.000 és 350.000 Ft közötti, ahová például a közép kategóriájú, több funkcióval rendelkező V-Drums dobok is tartoznak, mint a TD-4KP, vagy a TD-11K. A 350.000 Ft feletti árkategóriával a profi területre lépünk, ahol olyan dobok találhatók, mint a TD-15K vagy a csúcskategóriás TD-30KV. Persze egy kezdő is választhat profi dobszerkót, ha megvan rá a kerete, és egy profi dobos is beruházhat belépő szintű dobszettbe az otthoni gyakorlás céljából.
Természetesen maga a dobfelszerelés a legfontosabb, de szükséged lesz néhány kiegészítőre is. Dobszéket már találsz 10.000 forint körül, de persze léteznek lényegesen drágább és profibb székek, akár 40.000 Ft feletti áron is. A dobverők majd mindegyike 4000 Ft alatt kapható. Nyilvánvalóan szükséged lesz fejhallgatóra, is, amiből nem érdemes a legolcsóbbat választani – egy profibb monitor fejhallgató esetében olyan 30-40 ezer forintos árral kalkulálhatsz, például Roland RH-200. Amikor pedig más zenészekkel együtt szeretnél játszani, a dobszerkód hangosításához szükséged lesz valamilyen erősítőre - lehet az a kicsi, kompakt Roland PM-03(60 ezres árkategória), vagy a sokkal nagyobb teljesítményű CM-200 (150 ezer forint körül). Le is egyszerűsítheted az életed, ha a Roland DAP-3X kiegészítő csomagot választod, mely tartalmaz egy dobszéket, dobverőket, és lábgépet is.
A dobtanulás is pénzbe kerül. 2014-ben egy átlag dob magánóra ára Magyarországon körülbelül 3-4000 forint. Szerencsére egy jó elektromos dobbal azért tudunk spórolni egy kicsit – bár kétségtelen, hogy dobtanárra szükség van. A Roland V-Drums dobokba beépített Coach (vagyis edző) funkció nagy segítségül szolgálhat a tempótartás fejlesztésére és a magabiztos játék elérésére, míg az USB porton keresztül számítógépre / iOS készülékekre csatlakozhatunk, és különféle hasznos alkalmazásokat érhetünk el, mint a V-Drums Friend Jam. A 10 ezer forint körüli áron kapható Roland DT-1 szoftver pedig igazán élvezetes és vizuálisan nyomon követhető gyakorlást biztosít.
Tekintsd meg a kibővített útmutatót, amelyben megtalálod az összes, elektromos dobokkal kapcsolatos tudnivalót. Továbbá video anyagokat is, amelyek támogatást nyújtanak a kezdeti lépésekben.